Marek Radke

ur. 1952, Olsztyn

Marek Radke

Biografia

Marek Radke urodzony w Olsztynie, dzieciństwo i młodość spędził w Gdańsku.
W roku 1983 wyjeżdza do Finlandii, a w 1984 do Niemiec, gdzie do dziś mieszka i tworzy. W latach 1972-1977 studiował pedagogikę na Uniwersytecie Gdańskim i Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu , oraz w 1991-1993 Grafik Design w Training Center Siemens/Nixdorf we Frankfurcie nad Menem. W latach 1992-2001 bierze udział w Międzynarodowym Plenerze artystów posługujących się językiem geometrii, zorganizowanym przez dr Bożenę Kowalską w Okunince koło Chełma a nastepnie w Orońsku...
Miał ponad 95 wystaw indywidualnych, oraz brał udział w ponad 200 wystawach zbiorowych w Austrii, Belgii, Czechach, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Japonii, Kanadzie, Łotwie, Rosji, Slowacji, Slowenii, Tunezji, Poludniowej Afryce, Wegrzech i USA.
Głównie zajmuje się malarstwem, a od 2006 roku także instalacją w swietle UV.

1988 jako pierwszy Polak bierze udział w wystawie „Europe Prize for painting" (wyróżnienie) Stedelijk Museum Ostenda.
1993 IV Triennale Polskiej Akwareli w Lublinie (II Nagroda),
2000 stypendium w Schieder-Schwalenberg,
2008 stypendium Fundacji Pollock-Krasner w Nowym Jorku,
2012 laureat głównej nagrody ufundowanej przez Kunstverein Paderborn i Sparkasse Paderborn-Detmold.

Prace Marka Radke prezentowane były między innymi na targach sztuki w Hamburgu, Tokyo, Nagasaki, Gent, Cannes i w ostatnich latach w Warszawie.

Od 2011 bierze udział w miedzynarodowych festiwalach światła, miedzy innymi Narracje w Gdansku, Lichtungen - International Light Art Festival w Hildesheim, Interference w Tunisie, LICHTROUTEN w Lüdenscheid, SeeDjerba w Djerba, Responsive w Halifax.

Prace w zbiorach między innymi w Museum Ritter w Waldenbuch, Mark Rothko Art Center w Daugavpils, Museum Jürgen Blum w Hünfeld, Muzeum Narodowe w Szczecinie, Muzeum Okręgowego w Chełmie, Muzeum Okręgowego w Radomiu, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, jak i w wielu zbiorach prywatnych w Polsce jak i za granicą.

W 2000 roku przeplywa jachtem „Zjawa IV" Atlantyk.