Tomek Kawiak, Ślady 1962 - 2021, wystawa prac historycznych
21.05 - 19.06.2021

Poleć znajomym

Rysunek - malarstwo (zostawiania śladów wokół osi)*

Seria około 20 prac Tomka Kawiaka, powstałych w latach siedemdziesiątych w Paryżu, nazywa się po francusku „Dessins Circonstanciels”. To znaczy, że narzędzia pracy artysty - ołówek, kredki, pędzel, tuby farb... - są przytwierdzone sznurkiem w centrum, lub w odpowiednich miejscach obrazu, na wyznaczonym promieniu, mierzonym linijką - ekierką - metrem - kompasem. Poruszają się one jak „na smyczy” zostawiając ślady na obrazie. Sam obraz jest zbudowany z grubego kartonu (2 cm grubości, oklejonego specjalnym papierem). Po zostawieniu śladów narzędzia są inkrustowane w obrazie, zostają w nim na wieczność, potwierdzając ich funkcję i zużycie. Seria tych prac została wystawiona po raz pierwszy w 1976 roku w Galerii Blu w Rzymie, następnie w Galerii Primo Piano w Mediolanie, oraz w w 1977 roku w Studio Francia Pisani we Florencji. Po przyjeździe do Paryża była to pierwsza seria prac malarskich Tomka Kawiaka. Są to rozważania na temat narzędzi malarskich, systemu metrycznego (wzorzec metra znajduje się w muzeum w Sèvres pod Paryżem). Była to jak gdyby chęć rozpoczęcia wszystkiego od „początku”. Potem przyszły serie obserwacji zbiegania się materii (gliny i jej wypalania), śladów fotograficznych pod tytułem „Chwile Tomaszowe”, które doprowadziły do realizacji serii cegieł „Brickwork” wypalanych z ceramiki, następnie rozwożonych po całym świecie i zostawianych w różnych ciekawych miejscach naszej planety.
Tomek Kawiak

*Ostatnie słowa Galileusza po jego procesie w 1632 roku brzmiały: ...a jednak ONA (Ziemia) kręci się wokół własnej osi...


Tomek Kawiak (ur. 1943, Lublin). Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1968) i Paryżu (1971-73). Przez 14 lat był profesorem Instytutu artystycznego w Orleanie (1977-1990). Był twórcą pierwszego w Polsce happeningu ekologicznego w Lublinie (1970) - "Ból Tomka Kawiaka". Od 1980 roku prowadzi akcję tzw. "Cegłowania" - podróżując po świecie zostawia cegłę Tomka Kawiaka (cegła wypalona z czerwonej gliny i opatrzona pieczęcią) w miejscach swojego pobytu. Autor monumentalnych rzeźb na temat dżinsów i kieszeni. Jego prace obecne są w licznych kolekcjach publicznych i prywatnych na całym świecie. Wielokrotnie odznaczony, m.in. W Polsce medalem Zasłużony kulturze Gloria Artis (2006); we Francji Chevalier de L’Ordre des ARTS et des LETTRES (2011); ponownie w Polsce - Złotym Krzyżem Zasługi za upowszechnianie kultury polskiej poza granicami kraju (2014).


Otwarcie: piątek, 21 maja 2021, godz.17.00
Galeria Beta16, ul. Wilcza 18, Warszawa
Wystawa czynna: od 21 maja do 19 czerwca 2021

Wystawa pod patronatem Instytutu Francuskiego w Polsce.

Fotorelacja