Wystawa prac Henryka Musiałowicza
Galeria Beta16
29.11 - 13.12.2019

Poleć znajomym

Galeria Beta16 serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy prac jednego z najwybitniejszych polskich artystów Henryka Musiałowicza (1914-2015). Twórcy niezwykle oryginalnego, który przez cały, długi okres działalności twórczej konsekwentnie, nie zważając na panujące w danym okresie mody oraz tendencje w sztuce, rozwijał swój indywidualny styl i sposób obrazowania.
W ramach ekspozycji zostanie przedstawionych ponad dwadzieścia obiektów powstałych w latach 1983-2011. W pierwszej kolejności będzie można zobaczyć obrazy pochodzące z dwóch ostatnich cykli realizowanych przez artystę – Rozmyślania i Sacrum. Pod względem formalnym, cechą charakterystyczną tych prac jest ich abstrakcyjność. Miejsce centralnie zarysowanych sylwetek ludzi lub zwierząt z wcześniejszych dzieł zajmują tym razem swobodnie umieszczone kreski, plamy oraz pionowe, poziome i ukośne linie, które przecinając się tworzą rozmaite znaki, często układając się w kształt krzyża.
Syntetyczne potraktowanie dotychczasowych motywów jest między innymi wynikiem duchowej, pogłębionej kontemplacji natury przez artystę. Bezpośredniego związku z przyrodą Henryk Musiałowicz doświadczał w szczególności od początku lat osiemdziesiątych, tworząc w swojej pracowni oraz domu w Cieńszy, czemu dał wyraz w jednym z wywiadów:
Spojrzałem na ten świat, wokół nas, tu teraz w Cieńszy, poziom to horyzont wyznaczony przez pola, pion określają pnie drzew. Poprzez pion drzewa i poziom horyzontu poszukuję podstawowych prawd, drogowskazów. Krzyż – może nie tyle  związany bezpośrednio z chrześcijaństwem, ile raczej z dwoma odwiecznymi kierunkami. Kierunek wznoszenia, moralności, czy wiary. Poziom to spokój, ukojenie, tło dla ziemskich spraw.”[1]
Całość wystawy uzupełnią kolaże artysty tworzone na papierze, które powstawały poprzez łączenie różnych technik malarskich, rozmaitych materiałów, często wzbogacanych o prywatne zdjęcia, rysunki oraz zapiski samego twórcy. Głównym kryterium przy wyborze tych prac była ich korespondencja i spójność formalna z prezentowanymi obrazami, oraz chęć pokazania obiektów, które nie były dotąd pokazywane szerszej publiczności.
Wystawa potrwa do 13 grudnia 2019 r.




[1] E. Bogusz-Bołtuć. Człowiek i artysta. Wywiad z Henrykiem Musiałowiczem. Estetyka i krytyka, 6(1/2004), s.56.


Henryk Musiałowiczurodził się 5 stycznia 1914 roku w Gnieźnie. W latach 1932—1936 uczęszczał do poznańskiej Państwowej Szkoły Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego.
W roku 1937 zdawał egzaminy do warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Studia rozpoczął w pracowni malarstwa dekoracyjnego profesora Leonarda Pękalskiego. Waz z przyjacielem, Leszkiem Świderskim, postanowił zorganizować wystawę w drewnianym dworku na Rybakach, którą udało się zrealizować pod koniec lipca 1944 roku. Była to pierwsza indywidualna wystawa artysty.
12 sierpnia 1945 roku artysta wziął udział w zbiorowej wystawie Okręgu Warszawskiego ZPAP w Milanówku. W 1948 roku otrzymał dyplom warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni profesora Felicjana Szczęsnego.
W 1957 roku Musiałowicz wyjechał do Holandii, by po raz pierwszy zetknąć się ze sztuką Rembrandta. Bezpośredni kontakt z malarstwem holenderskiego mistrza zdecydowanie zaważył na jego dalszych poszukiwaniach artystycznych. Po powrocie artysta zwrócił się ku lapidarnej formie wyrażanej zaledwie czernią i bielą. W tym okresie powstał znamienny dla jego twórczości cykl „Wojna przeciw człowiekowi”, a następnie cykle „Reminiscencje”, „Epitafia” i „Rodzina”.
W roku 1984 rozpoczęła się nowa epoka w życiu Musiałowicza. Odnalazł spokój w Puszczy Białej, w swoim wiejskim domu w Cieńszy. Zbudował tu pracownię, w której, obok obrazów, zaczął tworzyć obiekty rzeźbiarskie i instalacje.
W kontekście twórczości artysty trudno mówić o jakichkolwiek ramach tematycznych, trudno cokolwiek datować, Musiałowicz bowiem często powraca do skończonych już prac, aby spojrzeć na nie z perspektywy czasu i, nierzadko, przetworzyć.
Henryk Musiałowicz eksponował swe prace na ponad 100 wystawach indywidualnych i brał udział w około 250 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Prace artysty znajdują się w muzeach, a także w licznych znaczących kolekcjach prywatnych w Polsce i na świecie. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, m.in. Złotej Glorii Artis oraz Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski. Jego malarstwo, wysoko cenione przez krytykę, należy do poszukiwanych przez światowych kolekcjonerów.
Zmarł w Warszawie 24 lutego 2015.

Otwarcie: piątek, 29  listopada 2019, godz.18.00
Galeria Beta16, ul. Wilcza 18, Warszawa
Wystawa czynna: od 29  listopada do 13 grudnia 2019

Fotorelacja