Wystawa malarstwa Jacka Ziemińskiego
Galeria Beta16
27.06 - 15.07.2019

Poleć znajomym

Jacek Ziemiński wiele lat temu po okresie, kiedy jeszcze można było  jego prace umieszczać w nurcie Nowej Ekspresji, zajął się obszarem, gdzie ważniejsze stały się rozstrzygnięcia formalne. Zaczął malować obrazy abstrakcyjne, komponowane z barwnych pasów, które w przypadku poziomego układu mogły kojarzyć się z krajobrazem. Były to jednak próby uchwycenia działania energii, sił immanentnych kolorowi. Już wtedy rezygnacja z motywów przedstawiających powodowała, że nasze  przyzwyczajenie znajdowania treści, znaczeń wynikających ze naśladowania rzeczywistości nie było zaspokajane. Ale też nie zakłócało ono biegu naszej wyobraźni i nieświadomego działania autonomicznego przedmiotu-obrazu.  
Prezentowane na wystawie aktualne prace oparte na czytelnej zasadzie powiększenia. Idą w stronę granic znanych z cyfrowych obrazów, gdzie w końcu kształty tracą swoją ostrość i pojawiają się wskazujące na ich umowność, piksele. Rozmyte formy, często bez określonych konturów, są najczęściej powiększeniem motywów z obrazu matki. Przedstawiają rzeczywistość, którą twórca odkrywa stopniowo, kolejnymi warstwami, podobnie jak w „Blow-up” Antonioniego, gdzie fotograf początkowo nieświadomy odkrywanego dramatu uruchamiał kaskadę zdarzeń. Obrazy Jacka są aktywne także dzięki światłu równie ważnemu jak kształty, które dzięki niemu istnieją.  Jest w nich obecne jako barwa - część widma i  jako biały promieniujący grunt. Struktury przestrzenne, które się w nich pojawiają, w sposób wynikający z przyjętej metody, są także sugerowane gradacją kolorów, podobną do perspektywy powietrznej, gdzie krajobraz wraz ze wzrostem odległości od obserwatora staje się coraz bardziej niebieski. Porządkujemy je zgodnie z ewolucyjnie nabytą umiejętnością układania obserwowanych zjawisk i zdarzeń w poznawcze schematy, co często kończy się znajdywaniem ich wszędzie. Nawet tam, gdzie ich nie ma.
Wśród całej powagi, mnożenia tropów, powiększeń i odkrywania kosmicznych nieledwie zjawisk i przestrzeni jest coś wspólnego każdej kreacji - radość i satysfakcja, osiągnięte  pracą, w której wdycha się rozpuszczalniki unoszące się nad malowanymi obrazami.

Krzysztof Żwirblis

Jacek Ziemiński
Urodził się w 1953 roku w Warszawie. Studiował na Wydziale Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, dyplom obronił w pracowni prof. Jacka Sienickiego. Debiutował w roku 1980, współtworzył powstający w tamtych latach ruch nowej ekspresji. W latach 1982-1989 pracował jako asystent na Wydziale Malarstwa macierzystej uczelni. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki oraz "Foundation pour une Aide Intelectuelle Europeenne" w Paryżu i Berlinie. Jego obrazy znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Galerii Zachęta, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Centrum Sztuki Studio. Wystawiał między innymi w warszawskiej Zachęcie, Muzeum Narodowym we Wrocławiu oraz w Instytucie Polskim w Berlinie. Mieszka i tworzy w  Warszawie.

 Otwarcie: czwartek, 27 czerwca 2019, godz.19.00
Galeria Beta16, ul. Wilcza 18, Warszawa
Wystawa czynna: od 27 czerwca do 15 lipca 2019